Régi weblapról visszatöltve, az eredeti bejegyzés dátuma: 2009. október 23.
Az alábbi képek a SAL 2×220/300 Wattos 2 utas zárt, hangosítási célú hangdobozának utánépítéséről készültek.
A dobozok 70 centi magasak, a mélysugárzó 40 cm átmérőjű. A mély-közép hangszóró papírmembrános (impregnált). A magas, piezo, kéttölcséres. Ez a hangfal is természetesen hangcsillapító textil bélést kapott.
A doboz(kák) megrendelésre készültek egyik barátom részere a kb. 9m2-es szobájába!! (Haverok előtti nagyzási mánia??) Éppen ezért a tervekből elhagytam a belső merevítést.
Hangjuk természetesen nem felel meg az audiofil elvárásoknak, elvárásaimnak, de nem is erre a célra készültek. Kétutas révén és a nagy mélyközéppel a mélyei kb. 50Hz-től indulnak, mert ez zárt doboz, nem reflex! Meghallgatva jót tesz a hangzásnak a piezo magas (a hangolókondikkal úgy lettek beállítva, hogy nagy hangerőnél ne legyen “patkányírtás”, értve ezt a harsogásra, ami jellemző a piezokra), bár érezni, hogy előre irányul a sugárzási szöge.
Házibulikba, kerti parti hangosításra kiváló, terhelhetősége megfelelő. Természetesen egy PA méllyel és reflex dobozzal jobbak lennének a mélyek, de nagy hangerőnél ezt már nem igazán venni észre (főleg a srác szobájában)!
Nekem ha hangosítanom kellene és nem szeretnék megvenni valamit, amit gyárban futószalagon készítettek és senki sem tudja, mi van benne, ezt építeném meg magamnak, vagy egy pa-sat! Mert ez jó.
A csavarok mindenhol feketék, kivétel a piezo tölcsérét és a hangfalsarok védőket, ott arany vagy réz színűek. A képeken viszont a vaku miatt megcsillantak, így a feketéből szürke lett (so sorry)!
9
szia ismét! 🙂
szépek lettek ezek is! nem akarsz esetleg egy céget alapítani erölködők és hangfalak gyártására? ^^
@Zsolt
Dehogyis, ezek mind hobbiból készültek, nem üzleti szándékkal, próbálgattam mi való nekem, egyedül itt volt, hogy megkért a srác, hogy építsek neki egyet, mert értettem hozzá, az anyagköltséget állta 🙂 de már abbahagytam a zenélést…
Hello!
Nagyon faszák a hangfalak, bejönnek 🙂 ! Én is építenék egyet, csak érdekelne hogy te honnan rendelted, vetted a faanyagot?
@Gergő
Szia!
Kösziii!!! =)
Egy lapszabászatban (Dar-Span Kft.) vágattam le 19mm-es fekete erezett laminált bútorlapból, ehhez létezik ugyanilyen élfólia is, amit vasalóval lehet felragasztani, az is erezett. Nagyon jó anyag hangfalépítési célra, mert tetszetősebb mint a puszta matt felület, és hangosítás esetén ha hurcolászod nem annyira feltűnő ha karcolódik 😉
Hello!
Nagyon fainak lettek a hangfalak. 🙂
Azt szeretném megérdeklődni, hogy a faanyag mennyibe volt, illetve még azt, hogy a hancsillapító textilből te mennyit vettél?
Előre is köszi a választ! 🙂
@Zoltán
Szia!
Köszi 😀
Pontosat nem tudok mondani már ilyen távlatból, de általában 8-20 között szokott lenni, de függ a bútorlap felületétől, és a vágástól, ugyanis azt is felszámolják és ráadásul körkörösen. Tehát ha veszel mondjuk 1 m2 fekete erezett bútorlapot mondjuk saccra 1800 Ft-ért, és ezt kettévágatod középen, akkor hiába, hogy csak 1 vágás volt, neked 8 oldalt kell pluszban kifizetni mondjuk 30-50Ft/m áron… ja és még élfóliára is szükség van.
A vágást hirtelen nem találtam meg a weblapon, de a bútorlapot igen:
Laminált faforg. 190 ES 18 mm
Szín: Erezett fekete
Anyag: Krono
Méret: 2800×2070
Br. 2270 Ft / m2
Nem óccó, de nincs más 😀
Szia!
Nagyon szépek lettek a hangfalak!
Mennyibe került neked összességébe? Én is így fogom elkészíteni, csak rakok bele 2db subcsövet. Csinálok hozzá még 2db mély hangfalat is.
@Norbi
Szia!
Köszi! ^^
Az összes anyag mindenestül kb 60-70 között volt, pontosabbat sajna nem tudok mondani, már elég régi eset ami azt illeti… De ez kb a felső korlát ameddig építeni ajánlok, ezután már jobb készt venni, pl Reflex Sound dobozai.
Ha tényleg szeretnéd kivenni a benne rejlő lehetőségeket, és nem csak szobai használatra kell, mint ismerősömnek, akkor ne felejtsd ki belőle az egy/két ajánlott összekötő és merevítő elemet a piezo alatt az első és hátsó lap között!
Mély az kell hozzá valóban, különben pont a “tüdőlebenyremegés” marad el, amit várna az ember, de mélyközép/magas egységnek remek! 😉
@Norbi
Ja és jó munkát/szórakozást! : )
Hello!
Köszi a választ. 🙂
Szia!
Köszi a választ. Az én számításaim szerint 1 hangfal kijön 20-ból. A mély hangfalba ugyan az a típusú hangszóró kerülne: SPA4050. Lesz elég nyomatéka?
@Norbi
Ha kihozod 20-ból, akkor azonnal kapsz egy virtuális vállveregetést 😀 Ilyen árak mellett kb lehetetlen, hacsak nem tudsz valamihez maszekban hozzájutni, mert akkor akár ingyen is megcsinálhatod 😀
Önmagában semmiképp, de a mélyekkel kiegészítve egy jó 3 utas rendszert kapsz, aminek a mélyközepe az SPA, és így minden oké!
Kevesebb, min 20-ból 🙂 A mély 9300Ft, a piezo kb. 2000Ft. Reflexcső 2db 1990Ft, csatlakozó 990Ft. A faanyag pedig egy ruhásszekrényből lesz kibontva. 🙂
@Norbi
Elégjó 😀 Viszont se rács, se textil, se sarokvédő, se láb, se egyéb szerelési anyagok (pl ragasztó, csavarok, stb), se fa… így könnyű 😛
Helló!
Érdeklődnék, hogy mivel vágtad ki, vagy vágattad ki a lapokból a lyukakat?
@Máté
Szia! Egy egyszerű mezei dekopírfűrésszel, szép lassan haladva, hogy ne rontsam el az előre megrajzolt és a lap hátoldalába karctűvel felvitt köralakot =)
Szépnek szép hangfalak. Csak hangváltó kellene bele. Mert így megölöd a hangszórót és a magas sugárzót is.
Szia! Köszi 🙂
Nem kell bele hangváltó, mert a magas piezo (>8kOhm), bármilyen rendszer kiegészíthető vele. A sorba kötött kondenzátor is csak finomhangolás, semmi baja nem lenne ha az sem lenne 🙂
segitséget szeretnék kérni.
azt szeretném meg kérdezni hogy hogy kötöted rá a kimenetre??
Szia!
Milyen kimenetre? A hangfalat az erősítőre? A hangfalon aranyozott keresztbe dugható (menetes szorítós) csatlakozók, az erősítőn 6.3-as aranyozott jack-ek, közöttük pedig 2.5 mm2 ofc hangfalkábel volt.
szia ami ahangszórók ról lejön kábel azt hogy forasztotad rá anagyot + – és a kicsit is ugyan ugy vagy máshogy??
a kimenetre hogy forasztotad rá???
fentről a 17 kép
Azt hiszem kezdem érteni, hogy mire gondolsz 😀 Igen, mindkét hangszóró + oldala a csatlakozók + oldalához lett forrasztva, és ugyanígy a – is a csatlakozó – feléhez. Ezt nevezzük párhozamos kapcsolásnak.
Köszönöm 😀
ja és a hangfal ládának a méreteit nem tudod véletlenül??:D
Hú, fejből nem 😀 De van neten egy Sal-os kis hangfalépítős füzet, abból a megfelelő méretű ládát ki tudod választani a hangszóródhoz, akkor is, ha nem pont ezt a méretet vetted.
Hello.
te milyen kondit tettél bele?
mert nekem az egyel kisebb van és nem tudom milyen kondi kell bele hogy rendesen adja a mélyet ne csak vonyikolyon?
Szia!
220–470nF/400V fólia kondenzátor, sorosan kötve a magas sugárzóval, a pontos értéket próbálgatással tudod beállítani, hogy melyik hangzás tetszik a legjobban.
Szia 13000 ft /db a hangszóró magasnak 1400 ft/db ha van rossz szekrényed van dekopirod ugy ólcsobban ki jön mint 60-70 E ja és még a hangváltót nem is mondtam azt látom neked nincs benne egy ídő múlval meg fog halni a magas de nagyok jok lettek csak igy tovább én mai napig csinálom a hangfalakat .
Hajrá, szuper, hogy ilyen alkotó munkával foglalkozol!
Én is szeretem látni és hallani a munkám gyümölcsét, csak már évek óta más területen tevékenykedem 🙂
Szia!
Érdeklődni szeretnék, hogy ehhez a hangfal párhoz milyen erősítőt javasolsz?
Gondolom sima sztereó erősítőt de még is milyen értékekkel? pl: hány wattos stb. esetleg márkában is?
Előre is köszönöm a választ!
Szia!
Én ezzel a 2*75W-os végfokkal hallgattam:
https://immanuel60.hu/john-linsley-hood-2x75w-audiofil-vegfok/
Ha építeni nem szeretnél, akkor bármilyen 2*100W körüli névleges teljesítményű, 8 Ohm kimeneti impedanciájú erősítő megteszi, amíg az erősítő szinuszos teljesítménye a hangfal szinuszos teljesítményének a kb 2/3-a, hogy véletlenül se vezéreld túl. A minőségnek pedig csak a pénztárca szabhat határt 🙂