Régi weblapról visszatöltve, az eredeti bejegyzés dátuma: 2009. október 23.
Az itt látható képek a SAL 2×150/180 Wattos 3 utas kettősreflex hangdobozának utánépítéséről készültek.
A dobozok 1 méter magasak, a mélysugárzó 30 cm átmérőjű. A mély és a közép hangszórók kónusza kevlár szövet, ezért látszik ilyen sárgának. A magas, dóm, ferrofluid hűtéssel. Az egész hangfal hangcsillapító textil bélést is kapott a káros önrezonanciák megelőzése érdekében.
Hangjuk meggyőző, bár függ a használt erősítő kvalitásaitól, a hallgatott zeneszám által hordozott hanginformáció mennyiségétől és minőségétől is (de ez érthető). Meghallgattam egy régi Videoton RA6363S-el, és a már bemutatott 2×75, valamint 2×12 Wattos erőlködőkkel is. Általánosságban azt tudom mondani, hogy mélyei nagyon energikusak (de kb. 33-31 Hz alá már nem igazán mennek). A magasak tökéletesen teljesítik az elvárható 20 kHz-es határfrekit (efölött már “nehezen hallható” a mérőjel, de a “hiba” az én fülemben van! Hi!). Nekem minden stílusban bejött.
Jelenleg is e két hangfal segítségével szólaltatom meg zenéimet (a téli szünettől remélem már, majd a Fostex-ekkel fogom) (Megjegyzés: azóta valóban azokkal hallgatom) és azt tudom mondani, hogy nekem bevált. Aki egy jó kezdő-félállandó hangrendszert szeretne otthonában tudni, az (szerintem) mindenféleképpen ezt vagy ezeknek megfelelő tulajdonságokkal rendelkező dobozokat próbáljon beszerezni – építeni! Ez az igazi élmény! S utána, az alkotómunka végén, a művész vagy legalábbis műértő megpihen, a fotelben hátradől és élvezi a zenét (azért nem árt legalább 2-3 órán át járatni egy kicsit, mielőtt még bármit is mondanánk rá. Észrevettem, hogy még néhány hét után is javult a hangminőség!!! Nesze 2-3 óra!).
5
Szia!:)
Nagyon tetszik az írás, bár szívesen olvasnék még több technikai háttérinfót, hogy milyen csavarokkal fogattad meg, ragasztást használtál-e, több közeli képpel megspékelve etc…
Az előlapokat, hogyan készítetted pl? Nagyon szép a végeredmény, azóta mennyit javult a hangminőség? Hány kiló per darab? Bocs a sok kérdésért, üdvözlettel:
mike
@mike
Szia!
Köszi, örülök, hogy tetszik! 🙂
Több kép sajnos esélytelen, mert már nincsenek nálam, de amiket kértél infókat, azokat szívesen leírom:
– Csavarok: fekete gipszkarton csavarokat használtam, 3.5-es 55mm-est a legtöbbet, de eltérő méretek (a speciális helyekre) is előkerültek. Ezeknek egy L illesztésben elő kell fúrni a lyukat az egyik elemen, ott süllyesztő bittel a fej helyét előkészíteni, majd a két lapot már tudjuk csavarral rögzíteni. Túl nagy süllyesztés esetén fekete festékkel lehet korrigálni, túl kicsi esetén pedig csak a további bővítés segít, mert különben nem nyeli el a fejet teljesen, és ki fog állni a lapból.
– Ragasztás: a középsugárzó kamrája ragasztással is rögzítve lett a csavarozáson túl, valamint minden lap, a hátlapot kivéve, hogy esetleges szervizelési munkálatokat lehessen végezni utólag. (A középkamrát azonban csak drasztikus bontással lehet 5-10 év múlva elérni…)
– Előlap: egy sima mezei dekopírfűrésszel vágtam ki az előrajzolt (előkarcolt) köröket, majd a vágási felület fekete festékkel lett kezelve, hiszen a hangszóró belülre kerül, így az él látszódik. (Sokan kívülre szerelik a hangszórót, helytelenül, nem véletlen, hogy a hangszóró előlapján ott a szivacs betét, annak kell felfeküdni a fára belül.) A kör nagyon jól sikerült, így semmi mást, pl fatapaszt, nem kellett használni.
– Hangminőség: sokat! 😀 nyilván nehéz ezt leírni, de érezhetően jobb lesz az idő múlásával, nem kell megijedni az elején, ha még kissé rekedtes. Főleg a közép és magas tartományt érinti ez a jelenség.
– Kiló: saccra 25? Kb. Legalábbis valami ilyesmire emlékszek cuccoláskor. De hát nem tudom igazából, sosem mértem… 😀
Üdv, Immi
Szia!
Nagyon jók a képek az építés folyamatáról!
Hasonlóba gondolkozom én is. Viszont lenne egy kérdésem!
Amint látom és írod is mélyet és a közepet belülről szerelted fel.
Hogyan és mivel sikerültek stabilan felfogatni és rögzíteni őket?
üdv: Ádám
Szia! Úgy emlékszem, hogy hagyományos reisser csavarral kb 4×20 vagy 5×20 méretben, de tettem a csavar feje alá körmös alátétet. 15-20 fokkal döntsd meg a csavar fejét a mágnes felé húzva kezdetben, így biztos a teli fába csavarod, és nem a kivágott lyukba 😀 A hangszórón körben volt vagy 6-8 lyuk, stabilan tartanak.