Régi weblapról visszatöltve, az eredeti bejegyzés dátuma: 2009. október 23.
Egy fórumon olvastam egy, a témával kapcsolatos hozzászólást, melyet meg is valósítottam. Következzen az ismertetése!
Eddig (míg el nem készült a következő kábel) egy egyszerű M.N.C. árnyékolt kábelt használtam két-két aranyozott RCA dugóval a végükön, a lejátszó és az erősítő közötti távolság áthidalására és a zenei hanginformáció továbbítására. Ameddig nem hallgattam meg mást, így éreztem tökéletesnek a hangzást. Addig.
A forrásom írója azt állította, hogy egy egyszerű “mezei” RG59-es koaxszal megvalósított összekötő kábel minőségileg – az általa kivitelezett meghallgatásokon – felvette a versenyt a jobb (drágább!) audiofil interconnect kábelekkel. A meghallgatás alapján a 20.000 Ft-os (méterenkénti!) árú kategóriába sorolta, pedig az RG59 ára kb. 50-60 Ft/m.
Ezt nem hagyhattam annyiban. Nekem is ki kellett próbálni – nem jelentett nagy befektetést. Az RCA dugókba éppen, hogy “befért” a koax, ha egy kicsivel is nagyobb lett volna az átmérője, újat kellett volna beszereznem. Az árnyékolást kicsit nehéz volt beforrasztani, de sikerült, s gyorsan ki is próbáltam.
Először a régi M.N.C.-vel halgattam meg, majd az RG59-cel ugyanazt a számot. A váltözás böbbenetes volt számomra!!! A mélytartomány hihetetlenül kontrolált lett, a magasak az eddigi “szétfolyásból” összeálltak – úgy éreztem a cintányért közvetlenül mellettem ütötték össze és hallottam az utolsó kicsengéseit is. Megdöbbentem. Eddig nem hittem, hogy ennyi múlik a kábeleken – pedig igen. Azóta is kitartok mellette (de nincs is pénzem egy márkásra).
A minőség javulásának titka az, hogy igen nagy a hasonlósága az RG59-nek az elméletben legjobb interconnect kábelhez, mely a következő tulajdonságokkal rendelkezik: kellően vastag belső ere van, amely jól vezeti az áramot, nemcsak a külső felületén, hanem a teljes keresztmetszetén. Kiváló dielektromos állandóval rendelkező szigetelő anyag veszi körül, amelynek nincsenek önálló vezetési hajlamai és még a vezetőből kisugárzó statikus teret is lecsillapítja és ezután jön az árnyékoló harisnya, amely pontosan ugyanolyan keresztmetszetű vezetéknek felel meg, mint a belső ér, és 100%-osan körülöleli az egészet, hogy se ki, se be ne szivárogjon semmiféle zavaró energia. (Ilyen kábel csak elméletben létezik.)
Az RG59 viszont majdnem ilyen. A választás is ezért esett rá, hiszen a fentiekből kiindulva az alábbi feltételeknek kellene megfelelnie: a belső ér lehetőleg nagytisztaságú fémből készüljön, mondjuk négy kilences réz (99,99%) vagy ezüst és legyen tömör. A szigetelő anyag, amely körülveszi jó dielektrikum pl. teflon legyen. Az árnyékolás ugyanabból az anyagból készüljön, mint a belső ér és a külső borítás is lehetőleg teflon legyen.
Az RG59 75 ohm-os koax kábel, tömör réz belső érrel, teflon dielektrikummal és kb. 98%-os fedésű rézharisnyával – egyszerűen ideális. És mesés a hangja… Próbáld ki!
Szia,
Anno volt lehetőségem tesztelni jópár vezetéket és a legjobbnak a régi RG62 (93ohm) bizonyult számunkra, próbáld ki az RG59-et félre fogod rakni 😉
@Martinusm
Hoppá hoppá mit hallok most tőled, köszi szépen a tanácsot! = )
Szia!
Most akadtam rá erre az írásra és szeretném kérdezni,hogy ezek a kábeltípusok /RG59,RG62/ugyanúgy használható házimozinál subwoofer összekötésre erősítővel,illetve erősítő összekötése dvd lejátszóval az 5.1 hang átvitelére.véleményed szerint melyik jobb ere a feladatra RG59,RG62.?
Válaszodat előre is köszi.
Róbert
Szia!
Igen, ugyanúgy használhatod a jel átvitelére összekötőkábelként ezek között az eszközök között, mert nyilván nem hangfalkábelre gondolsz.
A 62-est azóta nem tudtam kipróbálni, mert leépítettem a hangtechnikát 🙁
Ha van rá lehetőséged beszerezni, akkor próbáld ki, itt fenn @Martinusm nagyon ajánlotta 😀
Szia!
Köszi,neki is látok.
a gyengébbek, mint én, hol tudnának ilyen kábelt vásárolni a fenti áron + infláció? (avagy hol vetted a kábeledet, kivéve padlás)
Szia!
Egy hatvani elektrotechnikai szaküzletben vettem, viszont fogalmam sincs hol kapható most, de beírtam árgépbe, de a google is adott ki találatokat 🙂
argep.hu/main.asp?suche=RG+59+koax
Köszi! 🙂 Az ajánlás ereje miatt kérdeztem, de Hatvanba meg tényleg nem fogok elmenni most. 🙂
Az árgép viszont strip-peli a query string-et, érdekes…
még egy noob kérdés…
Nem tudjátok, ez(eke)t a kábel(eke)t mikrofonhoz (XLR) is lehetne használni?
Hát ott elég alacsony a jelszint, nem tudom ez a kábel mennyire csillapítaná nagyobb távolságon, de egy próbát megérhet, még nem próbáltam 🙂
Oké, köszi! 🙂